1969’da Kocaeli Derince’de doğdum.

İlk ve ortaokulu Derince Turgut Reis İlkokulu ile İzmit İmam Hatip Ortaokulu’nda, liseyi İzmit Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamladım.

1992’de, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldum. Yüksek lisansımı aynı üniversitede yaptım.

1993’te Kocaeli Üniversitesi İktisat Bölümü’nde akademik hayatıma başladım. 2001’de iktisat doktoru, 2002’de Yrd. Doç. 2013’te "Makro iktisat" alanındaki çalışmalarımla iktisat doçenti unvanı aldım.

Ekonomik krizler, kriz yönetimi ve istikrar politikalarında uzmanlaştım.
Kocaeli Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde dersler verdim. Pekçok öğrenci yetiştirdim.

2005 – 2007 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne danışmanlık hizmetleri verdim. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İSU’nun 5 yıllık stratejik planlarını hazırladım.

2007’de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreter Yardımcısı,
2014’te Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri oldum.
2017’de Bakanlar Kurulu Kararı ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile Bilecik Valisi olarak atandım.

Aralık 2018’de; şehrime, ülkeme, milletime daha fazla hizmet sunmak amacıyla AK Parti Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldum.

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde Aziz Kocaelilerin teveccühü ile %55,7 oy oranı ile Büyükşehir Belediye Başkanı seçildim. Her makam geçici, aslolan gönüller yapmak. Bu bilinçle, gönüller almaya, milletimizin emanetine layık olmaya, tevazu, gayret ve samimiyetle çalışmaya devam ediyoruz.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığının yanı sıra 190’dan fazla belediyenin üye olduğu Marmara Belediyeler Birliği Başkanlığını da
Nisan 2019’dan bu yana sürdürmekten, müsilaj sorunu başta olmak üzere, Marmara’yı ilgilendiren her soruna aktif çözüm üretmekten bahtiyarım.

Evliyim, üç çocuk babasıyım, Kocaeli’nin hizmetkârıyım.