1969 yılında Kocaeli’nin Derince ilçesinde mütevazi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. Babam Seyfettin Bey ve annem Semra Hanım Karamürsellidir. Babam Derince’de terzilik yapardı, annem ise ev hanımıydı.

İlkokulu Derince Turgut Reis İlkokulu’nda bitirdim. Ortaokulu İzmit İmam Hatip’te, liseyi İzmit Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamladım.

Üniversiteyi İstanbul’da okudum. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldum. Yüksek lisansımı aynı üniversitede yaptım.

1993 yılında Kocaeli Üniversitesi İktisat Bölümü’nde asistan olarak iş hayatına başladım.

2001 yılında İktisat Doktoru, 2013 yılında İktisat Doçenti ünvanını aldım.

Akademik kariyerim sürecinde, ekonomik krizler, kriz yönetimi ve istikrar politikaları alanlarında uzmanlaştım.

Kocaeli Üniversitesi’nde; lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde dersler verdim, öğrenciler yetiştirdim.

Aynı zaman zarfında, sadece üniversitede hocalık yapmadım; Kocaeli’nin gelişmesine dair bir çok çalışmaya da katkı sağladım.

2005-2007 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne danışmanlık yaptım. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İSU’nun 5 yıllık stratejik planlarını hazırladım.

2007 yılı sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanının davetiyle Genel Sekreter Yardımcısı olarak Büyükşehir Belediyesi’nde çalışmaya başladım. 7 yıl Genel Sekreter Yardımcılığı görevinin ardından, 2014 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı’nın teklifi ile İçişleri Bakanlığı tarafından Genel Sekreterlik görevine atandım.

2017 yılının Haziran ayında Bakanlar Kurulu Kararı ve Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile Bilecik Valiliği'ne başladım.

2018’in Aralık ayına kadar ülkeme vali olarak hizmet ettim.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olmak üzere 23 Kasım 2018 tarihinde valilik görevimden istifa ettim.

Bu şehirde doğdum. Bu şehirde büyüdüm. Figen hanımla evliyim. Üç evladımız var. Mehmet Seyfettin, Cemre Dilşad ve Azra Hatice’nin babasıyım.

Şehrime 14 yıl akademisyen, 10 yıl da belediyeci olarak hizmet ettim.

3505 kilometrekarelik Kocaeli’nin; her bir noktasını, meselelerini ve bu meselelerin çözüm yollarını en iyi bilenlerden biriyim.

Gerek akademik, gerek idari, gerek belediyecilik tecrübemi, doğup büyüdüğüm bu şehre ve bu şehrin aziz insanlarına; değerli hemşehrilerime hizmet etmek için kullanmak benim için en şerefli görev olacaktır.

Kocaeli benim için bir sevdadır. Kocaeli’ni, yaşamak için en güzelşehir yapmak en büyük idealim, en büyük hedefimdir.

Kocaeli’nin; yaşayan herkesin mutlu olduğu, burada yaşamaktan gurur duyduğu bir şehir olması için tevazu, samimiyet ve gayret ile var gücümle çalışacağım.

Sevdamız Kocaeli daima İleri...

 

TAHİR BÜYÜKAKIN
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı

 

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım